Studija otkrila: Zemljotres u Japanu od prije 15 godina pomerio zemlju ka istoku

Zemljotres u Japanu iz 2011. godine, koji je izazvao cunami i havariju reaktora u Fukušimi, pomjerio je zemlju na istok za do šest milimetara, navodi se u novoj studiji, čije rezultate danas prenosi njemačka agencija DPA.
Prema zaključcima koje su naučnici sa Univerziteta u Čikagu objavili u časopisu "Sajens", pogođeno područje protezalo se na oko 3.000 kilometara, što ga čini najvećom zonom rupture ikad zabilježenom nakon jednog događaja.
Zemljotres jačine devet stepeni koji je pogodio Japan 11. marta 2011. bio je najjači ikada registrovan u toj zemlji, a cunami koji je uslijedio poplavio je više od 500 kvadratnih kilometara pacifičke obale i ostavio više od 20.000 mrtvih ili nestalih, prenosi Hina.
Talasi visoki do 14 metara poplavili su nuklearnu elektranu Fukušima. Nakon što su otkazali sistemi za hlađenje, došlo je do nekoliko slučajeva topljenja jezgra i ispuštene su velike količine radioaktivnog materijala.
Oko 13 minuta nakon glavnog potresa zabilježeni su takozvani transverzalni talasi, koji su se reflektovali na granici između Zemljinog omotača i jezgra.
Ubrzo nakon toga, veliki djelovi Japana pomjerili su se nekoliko milimetara prema istoku u odnosu na referentnu tačku u Kini, nedaleko od ruske granice, a istraživači procjenjuju da je najveći zabilježeni pomak iznosio između pet i šest milimetara.