Pomorska agencija UN: Planira se evakuacija 11.000 pomoraca koji ne mogu kroz Hormuški moreuz

Međunarodna pomorska organizacija (IMO) saopštila je danas da planira da evakuiše 11.000 pomoraca sa stotina brodova koji zbog rata SAD i Irana mjesecima ne mogu da prođu kroz Hormuški moreuz.
Generalni sekretar te agencije Ujedinjenih nacija (UN) Arsenio Domingez saopštio je da su u operaciju uključeni Iran, Oman, ostale regionalne zemlje sa izlazom na more, Sjedinjene Američke Države (SAD) i pomorska industrija.
- Obezbijedili smo neophodne bezbjednosne garancije i temeljno provjerili uslove za bezbjednu plovidbu kako bismo podržali ove operacije - rekao je on.
Saopštenje IMO je sadržalo uputstva iz Omana o tome kako brodovi mogu da putuju kroz moreuz, iako je Iran ponovo zatvorio taj prolaz zbog nastavljanja napada Izraela na Liban.
SAD su saopštile da su pregovarači razgovarali o „mehanizmima“ kako bi se osiguralo da Hormuški moreuz, jedan od glavnih svjetskih prolaza za transport nafte, ostane otvoren.
Brodova je u tom prolazu sve više, ali ostaje pitanje ko ga kontroliše. Kompanija za analitiku Kpler potvrdila je da je juče 39 brodova prošlo kroz moreuz, a 92 od petka do nedjelje. Prije početka rata u Iranu 28. februara, kroz Hormuški moreuz je dnevno plovilo oko 100 brodova.