Spajić: Članstvo Crne Gore u EU je i američki interes; Kiz: Crna Gora stub regionalne stabilnosti i primjer

Članstvo Crne Gore u EU, kao 28. članice do 2028. godine, nije samo crnogorski i evropski cilj, već i američki strateški interes - ocijenio je premijer Milojko Spajić na proslavi povodom 250 godina nezavisnosti Sjedinjenih Američkih Država.
Otpravnik poslova SAD-a u Crnoj Gori Majkl Kiz kazao je da njegova zemlja Crnu Goru vidi kao sposobnog i pouzdanog saveznika koji nastavlja da jača svoju ulogu kao stub regionalne stabilnosti i primjer uspjeha za druge nacije.
- Rađanjem Amerike, ispisan je politički jezik modernog doba. Crna Gora taj jezika razumije instiktivno. Ne kao daleku misao svjetske istorije, već zato što ga je sama živjela - kazao je Spajić, prenosi Portal RTCG.
On je istakao da su SAD pružale podršku Crnoj Gori u prošlosti, te da će u budućnosti dvije zemlje biti još bliže saveznice.
- SAD su prepoznale i posvećeno podržale naš demokratski izbor i našu odlučnost da obnovljenu državu gradimo kao građansku, evropsku i evroatlantsku. Ta podrška se nastavila kroz jačanje institucija, vladavinu prava, borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala i snaženje odbrambenih kapaciteta naše zemlje - kazao je Spajić.
Naveo je da je sljedeća bitka - članstvo Crne Gore u EU.
- Želim da večeras kažem jasno: Članstvo Crne Gore u EU, kao 28. članice do 2028. godine nije samo crnogorski i evropski cilj, već i američki strateški interes - rekao je Spajić.
Dodaoje da evropska Crna Gora znači stabilniji Balkan, snažnije institucije, sigurnije granice, otporniju demokratiju.
Kiz je kazao da naše zemlje dijele više od izuzetno snažnih diplomatskih veza.
- Dijelimo duboko i nepokolebljivo uvjerenje u slobodu, samoopredjeljenje, vladavinu prava i dostojanstvo svakog ljudskog bića - kazao je Kiz.
Iako se naše istorije razlikuju, one, kako je kazao, prate paralelne linije borbe i težnji.
- Kao i američki kolonisti tokom naše borbe za nezavisnost, narod Crne Gore se, u ključnim trenucima, oslanjao na podršku prijatelja i saveznika u odbrani svoje nezavisnosti i u očuvanju svog identiteta. Ta zajednička iskustva pomogla su da se oblikuje partnerstvo koje se vremenom produbilo i ojačalo povjerenjem i bližom saradnjom - istakao je Kiz.
Napominje da su Sjedinjene Države priznale nezavisnost Crne Gore 1905. godine, da su stajale uz Crnu Goru tokom Prvog svjetskog rata i da su s ponosom priznale obnovljenu nezavisnost Crne Gore 2006. godine.
- Ove godine s ponosom obilježavamo dvadesetogodišnjicu Programa partnerstva između savezne države Mejn i Crne Gore, obostrano korisnog vojnog i civilnog odnosa koji je postao kamen temeljac naše sve šire saradnje, profesionalne razmjene i trajnih veza između naših naroda - rekao je Kiz.
Osim saradnje u oblasti odbrane, naše partnerstvo, kako dodaje, nastavlja da se razvija.
- Trenutno radimo na finalizaciji važnog sporazuma koji će značajno proširiti naše bilateralne veze u oblastima infrastrukture, energetike, digitalne ekonomije i bezbjednosti, gradeći temelje za dugoročni prosperitet i otpornost. Crnu Goru vidimo kao sposobnog i pouzdanog saveznika koji nastavlja da jača svoju ulogu kao stub regionalne stabilnosti i primjer uspjeha za druge nacije - kazao je Kiz.
Dok slavimo 250 godina američke nezavisnosti, podsjećamo se da sloboda nije ni besplatna ni zagarantovana. Mora je obnavljati svaka nova generacija i jačati kroz prijateljstvo između nacija koje dijele njeno breme i njeno obećanje.
- Stoga, proslavimo večeras 250 godina američke nezavisnosti, prisjetimo se hrabrih muškaraca i žena koji su to omogućili i obavežimo se trajnom prijateljstvu između Sjedinjenih Država i Crne Gore, kao i budućnosti koju odlikuju sloboda, sigurnost i prosperitet. Neka ta budućnost bude dostojna žrtava koje je čine mogućom - zaključio je Kiz.