SEP: Vlada da prekine populističke manipulacije i da odmah potpiše OKU

Stranka evropskog progresa (SEP) dala je podršku sindikatima u njihovoj opravdanoj borbi za hitno donošenje Opšteg kolektivnog ugovora.
- Činjenica da od 30. aprila Crna Gora nema važeći Opšti kolektivni ugovor predstavlja nezapamćen pravni i ekonomski skandal. Time je aktuelna Vlada svjesno uvela državu i radnička prava u sivu zonu. Dok se izvršna vlast hvali navodnim uspjesima, desetine hiljada zaposlenih i njihovih porodica ostavljeni su bez osnovne pravne zaštite i sigurnosti na radu - saopšteno je iz SEP-a.
U toj partiji kažu da je Vlada do sada bezbroj puta prevarila i izigrala sindikate, dajući lažna obećanja koja služe samo za kupovinu vremena.
- Dok za građane, prosvjetare, zdravstvene radnike i privredu navodno nema novca, svjedoci smo da se državni budžet troši potpuno nenamjenski, netransparentno i bez ikakve odgovornosti. Novca ima za partijska zapošljavanja, enormne ugovore o djelu, putovanja (uglavnom turistička) i luksuz administracije, dok se standard građana brutalno urušava - navedeno je u saopštenju te stranke.
Posebno zabrinjava, kako kažu, što Vlada već sada kreira i planira izrazito populističke ekonomske mjere.
- Cilj ovih neodrživih obećanja je isključivo politički inženjering za izbore koji nas očekuju tek za godinu dana. Ovakvo poigravanje sa egzistencijom građana i stabilnošću države prosto više nema nikakvog smisla. To nije vođenje ekonomske politike, već neodgovorno kockanje sa standardom građana radi pukog opstanka na vlasti - naglašeno je u saopštenju.
Stranka evropskog progresa poručuje da se hitno mora prekinuti praksa obezvređivanja zaposlenih.
- Zahtijevamo od Vlade da odmah prekine populističke manipulacije i sjedne za sto sa socijalnim partnerima da bez odlaganja potpiše Opšti kolektivni ugovor koji će garantovati prava onima koji u ovoj državi stvaraju novu vrijednost - poručeno je iz SEP-a.