SZO upozorava: Epidemija ebole u Kongu i Ugandi nadmašuje napore za suzbijanje

Izbijanje ebole u Demokratskoj Republici Kongo i Ugandi i dalje nadmašuje napore za njegovo suzbijanje - saopštio je danas generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Gebrejesus.
Uprkos značajnom napretku koji su ostvarili, kako je dodao, i dalje se suočavaju sa velikim izazovima, a epidemija i dalje nadmašuje odgovor..
On je kazao da globalni rizik od širenja ebole ostaje nizak, ali je pozvao na dodatno jačanje mjera za suzbijanje rijetkog soja virusa Bundibugio.
– Praćenje kontakata nije dovoljno efikasno, kapaciteti za liječenje su nedovoljni, a organizovanje bezbjednih sahrana i dalje predstavlja veliki izazov, dok je zdravstveni sistem pod snažnim pritiskom – kazao je Tedros.
Epicentar epidemije nalazi se u Demokratskoj Republici Kongo, gdje su potvrđena 1.094 slučaja zaraze, uključujući 277 smrtnih ishoda. U Ugandi je registrovano 20 slučajeva i dva smrtna ishoda.
Visoki zvaničnik Svjetske zdravstvene organizacije saopštio je da je riječ o epidemiji sa najvećim brojem potvrđenih slučajeva u prvom mjesecu od početka bilo kojeg talasa ove bolesti.