Status u Organizaciji zemalja izvoznica nafte

Irak traži veću kvotu u OPEC-u

 (Foto: Shutterstock/Thaiview)
(Foto: Shutterstock/Thaiview)

Irak bi mogao da razmotri sve raspoložive opcije, uključujući i promjenu svog statusa u Organizaciji zemalja izvoznica nafte (OPEC), ukoliko mu ne bude odobreno značajno povećanje proizvodne kvote, saopštio je visoki zvaničnik iračkog Ministarstva nafte.

Iračke vlasti smatraju da je povećanje kvote neophodno zbog teške finansijske situacije u kojoj se zemlja nalazi nakon rata između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, prenosi Tanjug.

Prema navodima izvora upoznatih sa razgovorima, među opcijama koje su razmatrane bio je i izlazak Iraka iz OPEC-a.

Ipak, aktuelni plan Bagdada jeste da ostane član organizacije i kroz pregovore pokuša da obezbijedi veću dozvoljenu proizvodnju nafte.

Potencijalno povlačenje Iraka predstavljalo bi značajan izazov za OPEC, budući da je ta zemlja jedan od pet osnivača organizacije, koja je 1960. godine osnovana upravo u Bagdadu.

Irački zvaničnik ocijenio je da se zemlja suočava sa ozbiljnom finansijskom krizom i da pitanje povećanja proizvodne kvote mora biti razmotreno sa najvećom pažnjom.

OPEC za sada nije komentarisao navode o mogućim zahtjevima Iraka niti spekulacije o eventualnom napuštanju te organizacije.

OPEC plus okuplja članice OPEC-a i grupu partnerskih proizvođača nafte predvođenih Rusijom, a posljednjih godina ima ključnu ulogu u određivanju nivoa svjetske ponude nafte i stabilizaciji tržišta energenata.

Programska šema

08:55 09:00
5 MIN XEMISIJA
09:00 09:05
INFOINFORMATIVA
09:05 11:00
SREĆAN DANEMISIJA
11:00 11:05
INFOINFORMATIVA
11:05 12:00
BAHAR 1SERIJA
12:00 13:00
E GLAMEMISIJA

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.