Ćorović o izmještanju škole diplomatije: Nije riječ o animozitetu prema trobojci, već o nepoštovanju zakona ove države
U Skupštini Crne Gore, zakoni su vrlo jasni. Čak i da postoji, ova zastava nije mogla biti istaknuta na događaju u Beranama, u skladu sa članom 10 Zakona o izboru, upotrebi i javnom isticanju nacionalnih simbola, jer se radi o naučnom skupu koji organizuje Ministarstvo vanjskih poslova, pa je isticanje nacionalnih simbola u takvim prilikama izričito zabranjeno - podvukao je Ćorovi

Kada je u pitanju izmještanje Škole diplomatije iz Berana na Cetinje, ne radi se o izmještanju jer je u pitanju nekakav animozitet prema zastavi trobojci ili slično, već se radi isključivo o poštovanju zakona Crne Gore. Ovdje nije pravo pitanje zašto se škola izmjestila iz Berana na Cetinje, nego zašto institucije u Beranama ne poštuju zakone ove države, kazao je poslanik Bošnjačke stranke (BS) Jasmin Ćorović.
Podsjetimo, međunarodna devetnaesta Ljetnja škola za mlade diplomate „Gavro Vuković“ juče je svečano otvorena na Cetinju umjesto u Beranama.
Kako je poručio u toku sjednice danas, u Skupštini Crne Gore, zakoni su vrlo jasni.
- Ustav Crne Gore propisuje u odjeljku „Državni simboli“ da Crna Gora ima grb, zastavu i himnu. Zakonom o državnim simbolima i Danu državnosti Crne Gore utvrđuju se grb, zastava i himna, kao i način upotrebe i zaštite tih simbola. Takođe, u članu 10 ovog zakona zabranjena je upotreba nacionalnih simbola, između ostalog i prilikom međunarodnih susreta političkih, naučnih, kulturno-umjetničkih, sportskih i drugih skupova u organizaciji organa, kao i drugih skupova na kojima se predstavlja Crna Gora - dodao je Ćorović.
Prema njegovim riječima, ne postoji zakonski osnov za njeno korišćenje niti isticanje u ovom slučaju.
- Čak i da postoji, ova zastava nije mogla biti istaknuta na događaju u Beranama, u skladu sa članom 10 Zakona o izboru, upotrebi i javnom isticanju nacionalnih simbola, jer se radi o naučnom skupu koji organizuje Ministarstvo vanjskih poslova, pa je isticanje nacionalnih simbola u takvim prilikama izričito zabranjeno - podvukao je Ćorović.
Decidan je Ćorović da se ovdje radi isključivo o poštovanju zakona, te da nije pitanje zašto je škola izmještena iz Berana na Cetinje, već zašto pojedinci ne poštuju zakone ove države.
On je saopštio i da je Ministarstvo vanjskih poslova uputilo zahtjev Opštini Berane da ukloni ovu zastavu (trobojku) i da ostane samo državna zastava, kako je to shodno zakonu propisano.
- Budući da do toga nije došlo, MVP je djelovalo isključivo u skladu sa zakonom - zaključio je Ćorović.
Ranijih godina je ova škola otvarana u Beranama.