Položeni vijenci na spomenik strijeljanim rodoljubima ispod Ljubovića

Delegacije Saveza udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata (SOBNOR) Crne Gore, Organizacije boraca NOR-a 1941–1945 Glavnog grada Podgorice, OBNOR-a Danilovgrada i Zete, Udruženja vojnih penzionera Podgorice, kao i rodbina stradalih boraca, položile su danas vijence na spomen-grobnicu strijeljanim rodoljubima ispod Ljubovića, povodom 83. godišnjice njihovog stradanja.
Komemorativnom skupu prisustvovali su predsjednik SOBNOR-a Crne Gore Radojica Radojević, potpredsjednik Aleksandar Maraš i sekretarka Radmila Čagorović.
U ime prisutnih obratila se Smiljka Kadović, članica Organizacije boraca NOR-a 1941–1945 Glavnog grada Podgorice i unuka Milete Kadovića, jednog od trideset rodoljuba strijeljanih 25. juna 1943. godine ispod Ljubovića.
– Okupili smo se da sačuvamo sjećanje na trideset rodoljuba koji su vjerovali u slobodu i za nju položili svoje živote. Njihova žrtva ostaje trajni dio našeg istorijskog pamćenja i moralnog nasljeđa – kazala je Kadović.
Podsjetila je da je okupator u junu 1943. godine, u znak odmazde, donio odluku da strijelja zatočenike iz barskog logora, među kojima je bilo i 30 boraca dovedenih pod Ljubović.
– Svjedočanstva govore da su i na putu ka strijeljanju pjevali pjesme o slobodi. Mogli su im oduzeti život, ali nijesu mogli slomiti njihov duh niti ugasiti nadu u slobodu – istakla je ona.
Kadović je naglasila da među strijeljanima bio i njen đed Mileta Kadović, čije ime, kako je kazala, zajedno sa imenima svih stradalih predstavlja trajno svjedočanstvo hrabrosti, dosljednosti i vjernosti idealima slobode.
Govoreći o značaju njegovanja kulture sjećanja, poručila je da mjesta poput spomen-grobnice ispod Ljubovića podsjećaju da vrijednosti za koje su se borili rodoljubi nijesu samo dio prošlosti, već i obaveza sadašnjih i budućih generacija.
– Sjećanje na njih čuvamo kada branimo pravdu, ljudsko dostojanstvo, kada ne pristajemo na ravnodušnost i kada odgovornost prema zajednici stavljamo ispred ličnog interesa. Njihova poruka pripada svakom vremenu i zato ćemo se ovom mjestu uvijek vraćati – zaključila je Kadović.
Skup je završen odavanjem pošte strijeljanim rodoljubima, uz poruku da njihova žrtva ostaje trajna inspiracija u očuvanju slobodarskih i antifašističkih vrijednosti Crne Gore.