Šahmanović: Ulaganje u energetsku efikasnost znači bolje uslove za učenike i nastavnike; završetkom radova Bijelo Polje dobilo drugu potpuno rekonstruisanu školu u okviru projekta PEEPB

OŠ „Vladislav Ribnikar“ energetski obnovljena

 (Foto: MER)
(Foto: MER)

Osnovna škola „Vladislav Ribnikar“ u Bijelom Polju dobila je znatno bolje uslove za boravak i rad učenika i nastavnog osoblja nakon završetka energetske rekonstrukcije objekta, realizovane u okviru projekta „Promocija energetske efikasnosti u javnim zgradama Crne Gore“ (PEEPB), koji sprovodi Ministarstvo energetike i rudarstva.

Radovi su izvedeni u okviru Regionalnog programa energetske efikasnosti za Zapadni Balkan (REEP), uz finansijsku podršku Evropske unije i Njemačke razvojne banke (KfW), kao i doprinos Vlade Crne Gore.

Povodom završetka projekta školu su posjetili ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović i ministarka prosvjete, nauke i inovacija prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović, koji su sa upravom i nastavnim osobljem razgovarali o značaju ove investicije za obrazovni sistem i lokalnu zajednicu.

– Kroz projekat PEEPB pokazujemo da zelena tranzicija nijesu samo brojke i strateški dokumenti, već konkretna ulaganja koja mijenjaju svakodnevni život građana. Posebno nam je važno što se ovakvi projekti realizuju na sjeveru Crne Gore, gdje ulaganja u javnu infrastrukturu imaju dodatnu vrijednost za lokalne zajednice i kvalitet života građana, počev od najmlađih – kazao je Šahmanović.

On je istakao da energetska rekonstrukcija škole donosi toplije i prijatnije učionice, manje troškove za energiju i kvalitetnije uslove za učenike i nastavnike.

– To je ulaganje u našu djecu, njihovo obrazovanje i budućnost zajednice u kojoj odrastaju. Nastavićemo da unapređujemo javne objekte širom Crne Gore, jer vjerujemo da svaka škola, javna i zdravstvena ustanova zaslužuju da budu sigurniji, energetski efikasniji i kvalitetniji prostori za život i rad. Tako gradimo održiviju i odgovorniju Crnu Goru, korak po korak – poručio je Šahmanović.

Ministarka Jakšić-Stojanović ocijenila je da će rekonstruisana škola obezbijediti savremenije uslove za obrazovanje učenika i rad nastavnika.

– Drago mi je što su, u saradnji sa Ministarstvom energetike i rudarstva, Ministarstvom javnih radova i uz podršku međunarodnih partnera, u Bijelom Polju ostvareni značajni pomaci u unapređenju obrazovne infrastrukture. To nas obavezuje da istim tempom nastavimo i u narednom periodu, kroz nove projekte koji će koristiti građanima Bijelog Polja – kazala je Jakšić-Stojanović.

Rekonstrukcija škole obuhvatila je sanaciju krovne konstrukcije, hidroizolacije i fasade, postavljanje termoizolacije spoljašnjih zidova, poda i krova, zamjenu dotrajale stolarije, modernizaciju sistema grijanja i hlađenja prelaskom na ekološki prihvatljivije izvore energije, ugradnju LED rasvjete, kao i rekonstrukciju sanitarnih čvorova u skladu sa standardima pristupačnosti za osobe sa invaliditetom.

Kako navode iz Ministarstva, završetak radova na OŠ „Vladislav Ribnikar“ potvrđuje da projekat PEEPB daje konkretne rezultate na više lokacija istovremeno. Zajedno sa OŠ „Risto Ratković“, čija je rekonstrukcija počela u septembru prošle godine, Bijelo Polje sada ima dvije potpuno obnovljene škole u okviru istog projekta.

Do sada je kroz PEEPB završena energetska obnova sedam obrazovnih ustanova u Kotoru, Nikšiću, Podgorici, Cetinju i Baru. Ostvarene su prosječne uštede energije od 59 odsto, odnosno oko 3.230 megavat-sati godišnje, dok su emisije ugljen-dioksida smanjene za oko 69 odsto ili približno 1.400 tona na godišnjem nivou. Poboljšani su uslovi rada i učenja za oko 5.627 učenika i zaposlenih, a ukupna vrijednost investicija u tih sedam objekata iznosi oko 16,4 miliona eura.

Projekat PEEPB Ministarstvo energetike i rudarstva sprovodi od decembra 2019. godine kao dio Regionalnog programa energetske efikasnosti za Zapadni Balkan. Njegova ukupna vrijednost iznosi oko 60 miliona eura, a cilj je energetska rekonstrukcija i modernizacija do 20 javnih objekata ukupne površine oko 80.000 kvadratnih metara. Završetak projekta planiran je do kraja 2027. godine.

Programska šema

12:00 13:00
E GLAMEMISIJA
13:00 13:05
INFOINFORMATIVA
13:05 15:00
JUTRO SA MAJOMEMISIJA
15:00 15:05
INFOINFORMATIVA
15:05 16:00
E GLAMEMISIJA
16:00 17:00
E UŽIVOEMISIJA

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.