Jakić: Šavnik jedina opština bez hitne pomoći, udaljena sat i po od najbliže stanice
Ova tema je izvan ovlašćenja lokalne samouprave. Lokalna samouprava je tu da pomogne koliko može u dijelu ove oblasti, a konkretno su sve nadležnosti i ingerencije na Ministarstvu prosvjete. U proteklom periodu smo se zaista trudili da ostvarimo komunikaciju sa Ministarstvom prosvjete i upućivali određeni broj dopisa, sugestija, tražili sastanke, i na te dopise ni do danas nijesmo dobili odgovor, nijesmo uspjeli da dođemo u kontakt sa ministarkom koja vodi ovaj resor, i očekujemo da će kroz pokretanje ovog pitanja otvoriti širi dijalog, jer su sada mnoge stvari jasnije — nešto se mora suštinski mijenjati ukoliko mislimo da se ovaj trend zaustavi i u Šavniku i na sjeveru Crne Gore

Jedino u Šavniku nema hitne medicinske pomoći, iako je zakonom obavezna. Nema ljekara specijalista, a nema ni pedijatra, zbog čega je demografska situacija alarmantna. Porazna je vijest da se od septembra nijedno dijete neće upisati u prvi razred, rekao je u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata na Televiziji E predsjednik Opštine Šavnik Jugoslav Jakić.
a tokom prethodne godine u Šavniku je bilo 71 osnovac, što je 50 đaka manje u odnosu na situaciju od prije 10 godina, kada ih je bilo 121, dok u Podgorici nastavu pohađa više od 22.000 djece.
Prema riječima Jakića, alarmantno je stanje u oblasti školstva u šavničkoj opštini.
Kako dodaje, takvo stanje prati i druge sjeverne opštine, pa su pokrenuli pitanje kako zadržati mlade. To se, ističe, ne odnosi samo na tu opštinu, već je od velike važnosti za čitav sjever Crne Gore.
- Ova tema je izvan ovlašćenja lokalne samouprave. Lokalna samouprava je tu da pomogne koliko može u dijelu ove oblasti, a konkretno su sve nadležnosti i ingerencije na Ministarstvu prosvjete. U proteklom periodu smo se zaista trudili da ostvarimo komunikaciju sa Ministarstvom prosvjete i upućivali određeni broj dopisa, sugestija, tražili sastanke, i na te dopise ni do danas nijesmo dobili odgovor, nijesmo uspjeli da dođemo u kontakt sa ministarkom koja vodi ovaj resor, i očekujemo da će kroz pokretanje ovog pitanja otvoriti širi dijalog, jer su sada mnoge stvari jasnije — nešto se mora suštinski mijenjati ukoliko mislimo da se ovaj trend zaustavi i u Šavniku i na sjeveru Crne Gore - rekao je Jakšić.
Podsjeća da je u školsku infrastrukturu u Crnoj Gori od strane Ministarstva prosvjete uloženo preko 105 miliona eura, ali je infrastrukturno ulaganje u Šavniku, kako naglašava, ravno nuli.
Smatra da su zbog takvog odnosa institucija i rezultati u šavničkim školama porazni, kako u pogledu upisa djece, tako i u pogledu infrastrukture.
- Sistem lokalne uprave je doživio svoj fijasko baš kroz ovu situaciju koju danas imamo u Šavniku. Mislim da je zrelo vrijeme da se razmisli o tom sistemu upravljanja u Crnoj Gori, jer se funkcija predsjednika opštine svela na to da upravlja nekim sitnim infrastrukturnim projektima, a sve ono od čega zavisi razvoj jedne zajednice je centralizovano, odnosno danas je to u Podgorici. To je i školstvo o kojem danas pričamo, i zdravstveni sistem, bezbjednosni sistem i sve ono što čini srž jednog društva je preseljeno, i sa tim upravljaju ljudi koji gotovo nemaju nikakav kontakt sa lokalnom zajednicom, niti prepoznaju njene ključne probleme - istakao je Jakić.
Kaže da, iako su im za neke ozbiljne promjene i ulaganja vezane ruke, lokalna uprava ne čeka reakciju države, već je u skladu sa svojim mogućnostima preduzela brojne mjere i aktivnosti kako bi se trend usporio.
Dodaje da je sve vrijeme, otkako je na čelu te opštine, pozivao nadležna ministarstva da se uključe u rješavanje problema, do čega, kako kaže, nikada nije došlo.
- Uveli smo gotovo najveće naknade za novorođenu djecu u Crnoj Gori, od 1.000, 1.500 i 2.000 eura, plaćamo kompletne troškove vrtića, dajemo vaučere za kompletnu nabavku učeničkog pribora na početku godine, djeca u Šavniku imaju potpuno besplatno ljetovanje i zimovanje, i plaćene su sve aktivnosti te djece tokom školske godine. U posljednje četiri godine nema nijednog zahtjeva školskih i obrazovnih centara upućenog Opštini Šavnik koji nije u potpunosti realizovan - naglasio je Jakić.
Ne može se očekivati rađanje djece, ističe Jakić, u gradu u kojem već četiri ili pet godina nema pedijatra, niti drugih ljekara specijalista koji su neophodni građanima. Ti problemi, kako kaže, naročito su izraženi nakon 2020. godine.
- Ne možete očekivati da će tamo ljudi živjeti i opstati ukoliko znate da je sada primarna grana turizam, a da nijesmo imali posjetu ministra turizma, niti je uložen ijedan euro u razvoj turizma u našoj opštini. Ne možete očekivati razvoj sporta ako nijeste imali nijednu posjetu ministra sporta, niti je uložen ijedan euro u te aktivnosti. Ne možete očekivati dobru zdravstvenu zaštitu ako nijeste imali nijednu posjetu ministra zdravlja u našoj opštini otkako sam ja na čelu opštine, a danas po zakonu morate imati hitnu medicinsku pomoć - a nemate je u Šavniku, jedino u Crnoj Gori. A pretendujete na ozbiljan turizam i adrenalinske ponude koje nose određene rizike, dok je prva hitna medicinska pomoć udaljena sat i po vremena od Šavnika - poručio je Jakić.
Komentarišući još nezavršen izborni proces u toj opštini, Jakić kaže da će sredinom 2027. godine to pitanje konačno biti riješeno, kada po zakonu budu održani svi izbori u jednom danu. Ističe da je nezavršen proces u jednom dijelu poslao lošu sliku investitorima, te podsjeća da se u toj opštini blokiraju putevi i lomi inventar.
Iako se suočavaju sa svim ovim problemima, lokalna uprava u svom domenu priprema, po riječima prvog čovjeka opštine, projekte.
- Imamo plan B ukoliko država ne prepozna probleme i ne reaguje. Već u ponedjeljak u 15 časova imaću pres konferenciju gdje ću predstaviti novi set mjera veoma značajnih za građane Šavnika. Pozivam vas da i taj dio ispratite, jer se radi o mjerama koje će ne kratkoročno i ne jednokratno, već strateški pokušati da daju odgovor na brojna pitanja koja opterećuju Opštinu Šavnik - zaključio je Jakić.