Mađarska okreće novu stranicu: Više od 10.000 ljudi na Povorci ponosa, Budimpešta prvi put bez zabrane

Više od 10.000 Mađara pridružilo se u subotu prvoj Povorci ponosa u Budimpešti otkako je desničarski lider Viktor Orban poražen na izborima u aprilu.
Uprkos rekordnim vrućinama u glavnom gradu, učesnici su marširali noseći velike dugine zastave i zastave Evropske unije.
Prošlogodišnja Povorka ponosa, koju je Orban pokušao da zabrani u sklopu svoje šire politike usmjerene protiv prava LGBTQ+ zajednice, prerasla je u masovni antivladin protest koji je okupio desetine hiljada ljudi.
Ove godine, nakon Orbanovog poraza od stranke Tisa desnog centra, koju predvodi Peter Mađar, zabrana je ukinuta i marš je dobio dozvolu za održavanje.
Fani Fajt, osamnaestogodišnja studentkinja, izjavila je da je atmosfera znatno optimističnija nakon političkih promjena u zemlji, kao i zbog nade da bi u budućnosti mogla biti proširena prava koja se odnose na usvajanje djece i sklapanje brakova.
Orban, koji se predstavljao kao zaštitnik onoga što je nazivao hrišćanskim vrijednostima od zapadnog liberalizma, donio je zakone kojima je zabranjena promjena pola u ličnim dokumentima, onemogućeno usvajanje djece istopolnim parovima i zabranjeni nastavni materijali za koje se smatralo da promovišu homoseksualnost ili rodnu tranziciju.
- Najveća promjena je zapravo promjena političke situacije u zemlji. Osjećamo više slobode, a i atmosfera u zemlji mnogo je opuštenija nego prošle godine - izjavio je pedesetjednogodišnji hemičar Mate Tarnai.
Mađar, koji se izjašnjava kao konzervativac, pozvao je na strpljenje kada su ga mađarski mediji pitali o mogućim izmjenama zakona koji ograničavaju prava LGBTQ+ osoba.
Boglarka Boruž, dvadesettrogodišnja prevoditeljka i tumačica, rekla je da je za nju najveća promjena nakon Orbanove vladavine to što se LGBTQ+ osobe mogu osjećati sigurnije i prihvaćenije u svakodnevnom životu.