Češka vlada planira potpuno zabraniti mobilne telefone u školama od 2027. godine

 (Foto: Unsplash )
(Foto: Unsplash )

Češka vlada podnijela je prijedlog zakona o zabrani korištenja mobilnih telefona u školama počevši od septembra 2027. godine, izjavio je u ponedjeljak premijer Andrej Babiš, pridružujući se rastućim globalnim naporima za ograničavanje vremena provedenog pred ekranima za djecu u učionici.

Zabrana bi se odnosila na korištenje telefona u učionicama, kao i tokom odmora, uz neke izuzetke poput zdravstvenih razloga ili ako škole to dozvoljavaju u obrazovne svrhe.

- Škole neće moći dozvoliti učenicima da naprave pauzu koristeći svoje mobilne telefone osim iz ovih razloga - navodi se u nacrtu zakona.

Ovaj potez slijedi mjere drugih vlada kojima se ograničava korištenje društvenih medija ili mobilnih telefona među djecom.

Poljska je ovog mjeseca slijedila zemlje poput Holandije, Južne Koreje i Italije u zabrani pametnih telefona u školama zbog zabrinutosti o njihovom utjecaju na koncentraciju i ponašanje. Što se tiče društvenih medija, Australija je prva zabranila pristup djeci, a Britanija je ovog mjeseca najavila planiranu zabranu za osobe mlađe od 16 godina.

Babiš je rekao da vlada takođe razmatra zabranu stranica društvenih medija za djecu, slijedeći primjer Francuske i drugih koje su zauzele oštrije stavove zbog zabrinutosti nakon uočenih negativnih utjecaja na djecu.

Programska šema

22:00 23:30
UKRŠTENE RIJEČIEMISIJA
23:30 00:10
E GLAMEMISIJA
00:10 02:10
BUDILNIKEMISIJA
02:10 04:10
SREĆAN DANEMISIJA
04:10 06:10
E UŽIVOEMISIJA
06:10 07:00
24 SATAINFORMATIVA

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.