Češka vlada planira potpuno zabraniti mobilne telefone u školama od 2027. godine

Češka vlada podnijela je prijedlog zakona o zabrani korištenja mobilnih telefona u školama počevši od septembra 2027. godine, izjavio je u ponedjeljak premijer Andrej Babiš, pridružujući se rastućim globalnim naporima za ograničavanje vremena provedenog pred ekranima za djecu u učionici.
Zabrana bi se odnosila na korištenje telefona u učionicama, kao i tokom odmora, uz neke izuzetke poput zdravstvenih razloga ili ako škole to dozvoljavaju u obrazovne svrhe.
- Škole neće moći dozvoliti učenicima da naprave pauzu koristeći svoje mobilne telefone osim iz ovih razloga - navodi se u nacrtu zakona.
Ovaj potez slijedi mjere drugih vlada kojima se ograničava korištenje društvenih medija ili mobilnih telefona među djecom.
Poljska je ovog mjeseca slijedila zemlje poput Holandije, Južne Koreje i Italije u zabrani pametnih telefona u školama zbog zabrinutosti o njihovom utjecaju na koncentraciju i ponašanje. Što se tiče društvenih medija, Australija je prva zabranila pristup djeci, a Britanija je ovog mjeseca najavila planiranu zabranu za osobe mlađe od 16 godina.
Babiš je rekao da vlada takođe razmatra zabranu stranica društvenih medija za djecu, slijedeći primjer Francuske i drugih koje su zauzele oštrije stavove zbog zabrinutosti nakon uočenih negativnih utjecaja na djecu.