Poručio predsjednik Skupštine povodom dvije decenije od prijema u Ujedinjene nacije

Mandić: Naši preci na Kosovu dali odgovor istoriji, Crna Gora 1389. i kasnije branila temelje evropske civilizacije

Andrija Mandić (Foto: Stop kadar)
Andrija Mandić (Foto: Stop kadar)

Na Kosovu polju naši preci su dali svoj odgovor istoriji. Oni su pokazali da pripadaju tadašnjoj hrišćanskoj Evropi, Evropi koja je vjerovala u život vječni, u carstvo nebesko, u čast i slobodu kao najviše vrijednosti. Taj odgovor nije bio samo ratnički. On je bio duhovni, moralni i civilizacijski. Današnja Crna Gora, koja stremi Evropskoj uniji, ne ide u nepoznato. Ona se vraća svojoj evropskoj porodici. Vraća se onom civilizacijskom krugu čije je temelje branila i 1389. godine, i u svim kasnijim vjekovima svoje borbe, kazao je predsjednik Skupštine Andrija Mandić. 

Mandić je večeras priredio svečani koktel povodom značajnog jubileja – 20 godina od prijema Crne Gore u članstvo Ujedinjenih nacija (UN).

Mandić je istakao da je preduslov crnogorskog članstva u Ujedinjenim nacijama i budućeg članstva u Evropskoj uniji, bila vjekovna borba predaka za slobodu.

- Evropa kojoj težimo nije samo zajedničko tržište, fondovi i administrativna poglavlja. Evropa je vladavina prava. Evropa je jednakost pred zakonom. Evropa je poštovanje različitosti. Evropa je sloboda govora, sloboda vjere, sloboda identiteta. Evropa je država u kojoj se niko ne kažnjava zato što je ono što jeste - poručio je Mandić.

Dvadeset godina nakon ulaska u UN, Crna Gore, kako je kazao Mandić, ima priliku da pokaže da može biti tradicionalna i moderna i vjerna zavjetu i okrenuta budućnosti.

- Ovo neka bude poziv da gradimo Crnu Goru kao zemlju otvorenih vrata, a i čistih obraza - poručio je Mandić.   

Prisutnima se obratila i rezidentna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori Karolin Tiso. Kako je kazala, prošle su dvije decenije od kada je crnogorska zastava podignuta na Ist Riveru što je značilo povratak zemlje kako ravnopravne članice.

- Pozdravljam zajedničko priznavanje institucija Crne Gore Povelji UN. Crna Gora je bila principijelan član i dosljedno pokazivala svoju posvećenost multilateralizmu, saradnji i međunarodnom poretku zasnovanom na pravilima. Posvećenost se ne ogleda samo u diplomatiji, već i kroz razne misije i Pariski sporazum o klimatskoj akciji... Postoji mnogo zajedničkih rezultata na koje možemo biti ponosni - naglasila je Tiso.

Crna Gora je postala članica Ujedinjenih nacija 28. juna 2006. godine, manje od mjesec nakon obnove nezavisnosti na referendumu održanom 21. maja 2006.

Generalna skupština UN jednoglasno je usvojila rezoluciju o prijemu Crne Gore u članstvo, čime je postala 192. država članica Ujedinjenih nacija. Tokom ceremonije u sjedištu UN u Njujorku ispred zgrade je prvi put podignuta zastava Crne Gore.

Prijem u UN predstavljao je prvi veliki međunarodni korak nove države i potvrdio njen međunarodnopravni subjektivitet nakon sticanja nezavisnosti.

Programska šema

19:30 20:00
MUZIČKI MIXEMISIJA
20:00 21:00
BUDILNIK PREGLED SEDMICEEMISIJA
21:00 22:00
NE PRIČAM TI O TOMEEMISIJA
22:00 23:00
SVE O ŽENAMA A POMALO I O MUŠKARCIMAEMISIJA
23:00 00:00
E GLAM SPECIJALEMISIJA

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.