Pala kuća na mrzana

Ko čini stvari iz dužnosti, zaboravlja na najvišu - da voli to što čini.

Ilustracija (Foto: Portal ETV)
Ilustracija (Foto: Portal ETV)

28.06.

15:41h

Moj dobri poznanik prof. dr Korać, pretpostavljam, čita moje kolumne. Ako pretjerujem sopstvenom važnošću, što često biva, vjerujem da je makar čuo da nešto naglabam vrlo uporno, po načinu kako se bez novih okolnosti dodaju pojedine tačke člana 175 ZKP-a, a tiču se pritvorskih osnova na pravosnažna rješenja. Koja se time preinačavaju.

Može li profesor da zamisli da kod pravosnažne presude kojom se djeca povjeravaju majci, a otac ih uzima za vikend (petak, subota, nedjelja) majka traži od istog sudije da petak ukloni, da nema gledanja toga dana od strane oca, pa sud ispravi, ne preinači presudu. Makne taj dan. I tata nema pravo na žalbu.

Pritom majka ne kaže zašto joi smeta da djeca petkom budu kod tate.

E, pravni princip je isti.

Kao i kod pritvora kome se doda.

I koje se ispravi na neviđeno.

Znači, ispravi.

Zašto je ovo važno da moj dobri profesor zna.

Vrlo je važno.

Kao predsjednik Sudskog savjeta, trebalo bi, ako hoće, da porazgovara sa predsjednicom Vrhovnog suda samo o jednom.

Da utvrde ima li (da li je bilo) kod svih ovih rješenja novih okolnosti, kada je Apelacioni sud ono što se nije grbo rodilo (po Bogišiću) - izgrbio.

I smije li ta naknadna izgrbljenost da traje?

Godinama.

A posledica toga je užasna.

Ako nema, a nema, da se to ukloni.

Na način što se više u produženju pritvora to pominjati neće.

Mislim na dodatne tačke.

Uz rečenicu "evidentno je da novih okolnosti kod traženja produženja, na to i to rješenje, od tog i tog dana - nije bilo" 

A ako je bilo - a nije, donijeti novo rješenje sa pravnom poukom u kojoj će se dati mogućnost okrivljenom i odbrani da cijene te okolnosti.

Da li je to što tražim zakonito, profesore?

Da li sam u pravu ili ne?

Da li je na najgrublji način povrijedjen ZKP?

Da li se vršenjem neprava ostvaruje pravo?

Da li mi, ministre Božoviću, uzgred, maksimalno poštovanje prema tebi, i iskreno, do neba, ulazimo u EU donoseći im sudsku praksu od koje bi im se istinski samo jedno radilo.

Gadilo bi im se.

Ćutite svi.

Na uštrb građana Crne Gore.

Da sam državni činovnik, ne bih učestvovao u tome da me sa familijom u devet jama bace. I oni koji me znaju, znaju da govorim istinu.

Ja ovdje ne ulazim u to da li je neko od ljudi koje branim napravio krivično djelo ili ne.

Vrlo preciznu težinu katastrofalnog ponašanja lociram na procesne odredbe ZKP-a o pritvoru.

Koje za posljedicu imaju ropstvo nekih ljudi da bi se neki, umalo mi je palo na pamet da napišem - neljudi, okoristili u svom političkom djelovanju, jašući na tuđoj patnji, koju im omogućavaju oni koji su jedina brana svakoj zloupotrebi prava i koji jedini uspostavljaju pravdu.

Što je najgore.

Znate da sam u pravu i komotno je svima.

Žao mi je što vas podsjećam uporno.

Izgleda nema ko.

Crnogorci bi na to kazali - starom izrekom: Pala kuća na mrzana.

P.S: Ko čini stvari iz dužnosti, zaboravlja na najvišu - da voli to što čini.

P.S.1: Ako i dalje budete ćutali, pristali ste da budete taoci takve ćutnje.

Iskreno, kao ljudi to ne zaslužujete.

Mada, ima i zasluga druge vrste.

Stvar izbora.

Programska šema

15:00 16:00
BAHAR 1SERIJA
16:00 17:00
BAHAR 1SERIJA
17:00 19:00
VIKEND POPODNEEMISIJA
19:00 19:30
24 SATAINFORMATIVA
19:30 20:00
MUZIČKI MIXEMISIJA
20:00 21:00
BUDILNIK PREGLED SEDMICEEMISIJA

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.