Pregovori sa Spajićem oko novog OKU nisu održani, sindikati zakazali protest: Službena putovanja važnija od radnika

Zbog službenog odsustva ministarke rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naide Nišić i članova Vlade Crne Gore, traženo je odlaganje vanredne sjednice Socijalnog savjeta, koja je trebalo da se održi 22. juna, kazao je za "Dan" predsjednik Socijalnog savjeta Željko Burić.
Ne čekajući povratak članova Vlade sa službenih putovanja, Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) je u međuvremenu odlučila da sjutra u 19 sati održi novi protestni skup ispred zgrade Vlade Crne Gore nakon što dosadašnji pregovori između vlasti i socijalnih partnera nisu rezultirali povećanjem obračunske vrijednosti koeficijenta i zaključivanjem novog Opšteg kolektivnog ugovora (OKU).
Burić je saopštio da su u ponedjeljak dobili mejl iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, u kojem su zamolili da sjednicu Socijalnog savjeta koja je bila planirana za taj dan pomjere za 29. jun.
– Razlog za pomjeranje je službeno odsustvo ministarke i članova Vlade, koji će biti odsutni cijele ove sedmice. Predložili su da novi termin za sjednicu bude 29. jun. Ja sam članovima Socijalnog savjeta upravo poslao poziv da se sjednica održi 29. juna – rekao je Burić u izjavi za "Dan".
Rukovodstvo USSCG će danas na pres-konferenciji obavijestiti javnost o detaljima planiranog protesta ispred Vlade, koji se održava pod nazivom "Zajedno za 100". To će biti drugi protestni skup, nakon prvog održanog 29. aprila, koji USSCG organizuje zbog nepovećavanja obračunske vrijednosti koeficijenta sa 90 na 100 eura i potpisivanja novog OKU. Crnogorski radnici već skoro dva mjeseca nemaju OKU, što je posebno problematično za zaposlene koji rade u djelatnostima koje nemaju svoje granske kolektivne ugovore, pa ostvarivanje brojnih radničkih prava faktički sada zavisi samo od dobre volje poslodavaca.
I dok u Vladi tvrde da je socijalni dijalog kontinuiran i kvalitetan, do sastanka sa premijerom Milojkom Spajićem, uprkos obećanjima, nije došlo od 30. marta, kada je izgledalo da je dogovor o povećanju zarada nadohvat ruke i da će 17. aprila biti poznat model uvećanja plata koji će biti prihvatljiv za sve. Međutim, 17. april je prošao bez oglašavanja iz Kabineta premijera i bez odgovora na pozive USSCG, zbog čega se ta sindikalna centrala odlučila za protest, koji je potom održan 29. aprila. Uoči protesta, iz Vlade su se oglasili saopštenjem za medije u kojem su ustvrdili da bi se predloženo povećanje odnosilo samo na javni, ali ne i na privatni sektor, što je za njih neprihvatljivo, ali za pregovarački sto ponovo nisu sjedali.
Protest koji je trebalo da se održi 5. juna u Tivtu zabranjen je odlukom Uprave policije, a socijalni partneri su se sreli 10. juna na sjednici Socijalnog savjeta, kada je jednoglasnim zaključkom dogovoreno da se naredna, vanredna sjednica toga tijela, kojoj će prisustvovati i premijer Spajić, održi od 18. do 22. juna. Međutim, ni to se nije desilo, sada, kako je obrazloženo, zbog službene odsutnosti članova Vlade.