Potpisan sporazum o jačanju borbe protiv trgovine ljudima na lokalnom nivou

Foto: MUP
Foto: MUP

U Podgorici je potpisan Sporazum o saradnji u oblasti prevencije, ranog prepoznavanja indikatora, upućivanja i zaštite žrtava trgovine ljudima na lokalnom nivou - saopštili su iz MUP-a, navodeći da je na taj način uspostavljen novi okvir za jačanje institucionalne saradnje između državnih organa i jedinica lokalne samouprave u borbi protiv trgovine ljudima.

Sporazum su potpisali Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP), Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, kao i predstavnici lokalnih samouprava iz Crne Gore.

Kako je saopšteno iz MUP-a, događaju su prisustvovali ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić, predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu, predsjednik Opštine Danilovgrad Aleksandrar Grgurović, zamjenik gradonačelnika Glavnog grada Podgorica Boris Spalević, predstavnici opština Nikšić, Berane, Bijelo Polje i Kotor, šef misije Međunarodne organizacije za migracije (IOM) u Crnoj Gori Vladimir Gjorgjiev, kao i predstavnici međunarodnih organizacija i civilnog sektora.

- Sporazum predstavlja važan korak u unapređenju nacionalnog odgovora na trgovinu ljudima, jer uspostavlja funkcionalan i održiv mehanizam saradnje na lokalnom nivou, kroz formiranje lokalnih timova koji će biti zaduženi za rano prepoznavanje rizika, upućivanje nadležnim institucijama i pružanje podrške žrtvama i potencijalnim žrtvama. Ovaj model omogućava bržu razmjenu informacija, efikasnije postupanje i bolju zaštitu posebno ranjivih kategorija stanovništva, uključujući djecu, žene, migrante i osobe sa invaliditetom. Sporazum takođe jača vezu između lokalnih struktura i nacionalnih mehanizama, uključujući Tim za formalnu identifikaciju žrtava trgovine ljudima i Koordinaciono tijelo za praćenje implementacije Strategije za borbu protiv trgovine ljudima - navodi se u saopštenju.

Gjorgjiev je istakao je da Sporazum predstavlja rezultat dugogodišnjeg partnerstva i zajedničkih napora institucija u jačanju nacionalnih kapaciteta u oblasti borbe protiv trgovine ljudima, naglašavajući da se „formiranjem i jačanjem lokalnih timova stvaraju uslovi za koordinisan i efikasan odgovor svih relevantnih institucija i organizacija uključenih u zaštitu žrtava“.

Šaranović je kazao da trgovina ljudima predstavlja težak oblik organizovanog kriminala i ozbiljan bezbjednosni izazov, zbog čega Crna Gora kontinuirano jača kapacitete za prevenciju, zaštitu žrtava i efikasno procesuiranje počinilaca kroz koordinisano djelovanje svih relevantnih aktera, što je prepoznato i od strane naših evropskih partnera.

- Iako su strateški i institucionalni mehanizmi unaprijeđeni, ključ uspješne borbe ostaje u pravovremenom prepoznavanju rizika i snažnoj saradnji na lokalnom nivou, gdje zaštita žrtava počinje u praksi - poručio je Šaranović.

Prema riječima Gutića, trgovina ljudima jedan je od najtežih oblika nasilja i kršenja ljudskih prava i da ne ostavlja posljedice samo na žrtvu, već pogađa cijelo društvo i ruši temelje sigurnosti, povjerenja i dostojanstva.

- Zato moramo djelovati brzo, odlučno i zajednički — da svaki znak rizika prepoznamo na vrijeme, da svaku žrtvu zaštitimo bez odlaganja i da nijedna osoba ne ostane sama. Naša je obaveza da gradimo sistem koji će biti jači od trgovaca ljudima i humaniji prema onima kojima je pomoć najpotrebnija - poručio je Gutić.

Iz Glavnog grada Podgorica su poručili da će i ubuduće biti pouzdan partner u aktivnostima koje doprinose sigurnijoj i humanijoj zajednici za sve građane.

Zamjenik gradonačalnika Glavnog grada Boris Spalević ocijenio je da se potpisivanjem Sporazuma potvrđuje zajednička posvećenost zaštiti najranjivijih članova našeg društva i borbi protiv trgovine ljudima.

- Saradnja između institucija ključna je za pravovremeno prepoznavanje rizika, pružanje podrške žrtvama i efikasno djelovanje u prevenciji ovog ozbiljnog društvenog problema - istakao je Spalević.

Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu poručio je da je ta opština spremna da kroz partnerski odnos sa nadležnim institucijama nastavi da doprinosi borbi protiv trgovine ljudima.

- Dosadašnje aktivnosti pokazale su značaj zajedničkog djelovanja, a potpisani Sporazum predstavlja dobar osnov za dalje jačanje saradnje i preventivnih mehanizama - naveo je Nimanbegu.

Potpisivanjem Sporazuma, Crna Gora uvodi standardizovan i održiv model lokalne koordinacije, koji će doprinijeti efikasnijem prepoznavanju rizika, boljoj zaštiti žrtava i jačanju ukupnog institucionalnog odgovora na trgovinu ljudima.

Osim toga, kako dodaju iz MUP-a, potpisani Sporazum će dodatno osnažiti institucije da nastave sa jačanjem vladavine prava, slobode i bezbjednosti, koje predstavljaju ključne temelje na strateškom putu Crne Gore ka Evropskoj uniji i ispunjavanju obaveza u okviru Poglavlja 24 u narednom periodu.

- Predstavnici institucija saglasili su se da je zajedničko djelovanje, jasno definisana podjela odgovornosti i kontinuirana razmjena informacija ključna za uspješnu borbu protiv ovog oblika kriminala. Događaj je realizovan u okviru nacionalnog projekta „Jačanje napora u suzbijanju trgovine ljudima u Crnoj Gori“, koji finansira Biro za borbu protiv međunarodne trgovine drogom i sprovođenje zakona (INL) Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, a sprovodi Međunarodna organizacija za migracije (IOM) u Crnoj Gori, u partnerstvu sa relevantnim institucijama - navodi se u saopštenju.

Programska šema

09:05 11:00
SREĆAN DANEMISIJA
11:00 11:05
INFOINFORMATIVA
11:05 12:00
BAHAR 1SERIJA
12:00 13:00
E GLAMEMISIJA
13:00 13:05
INFOINFORMATIVA
13:05 14:00
LEXEMISIJA

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.