Ministar zdravlja se sastao sa predstavnicima klubova dobrovoljnih davalaca krvi

Od početka godine prikupljeno 9.000 jedinica krvi; Šimun: Dobrovoljni davaoci heroji svakodnevice

Sa sastanka (Foto: Ministarstvo zdravlja)
Sa sastanka (Foto: Ministarstvo zdravlja)

Dobrovoljni davaoci krvi su heroji svakodnevice čija djela najčešće ostaju izvan reflektora javnosti, ali njihov doprinos ima neprocjenjiv značaj za zdravstveni sistem i društvo u cjelini. Darujući krv, oni daruju vrijeme, pažnju i ono najvrijednije – priliku za život. Crna Gora može biti ponosna na ljude koji svojim primjerom potvrđuju da su humanost i solidarnost naše trajne vrijednosti, poručio je ministar zdravlja Vojislav Šimun.

Šimun se sastao sa predstavnicima klubova dobrovoljnih davalaca krvi Ratkom Čvorovićem, Rajkom Kuzmanom i Nelom Dabanović, sa kojima je razgovarao o unapređenju sistema dobrovoljnog davalaštva krvi, dosadašnjim rezultatima i mogućnostima za dalje jačanje ove oblasti od izuzetnog značaja za zdravstveni sistem Crne Gore.

- Tokom veoma sadržajnog, otvorenog i konstruktivnog razgovora razmatrane su inicijative i prijedlozi predstavnika dobrovoljnih davalaca krvi usmjereni na dalji razvoj i afirmaciju dobrovoljnog davalaštva krvi u Crnoj Gori. Ministar Šimun iskazao je puno razumijevanje za iznesene predloge i naglasio spremnost Ministarstva zdravlja da, u saradnji sa svim relevantnim institucijama i partnerima, nastavi aktivnosti na unapređenju ove oblasti - saopšteno je iz tog resora.

Šimun je posebno ukazao na nemjerljiv značaj dobrovoljnih davalaca krvi za funkcionisanje zdravstvenog sistema, ističući da njihov doprinos predstavlja jedan od najsnažnijih primjera humanosti i društvene odgovornosti.

Predstavnici dobrovoljnih davalaca krvi izrazili su zadovoljstvo održanim sastankom, ocjenjujući ga istorijskim, imajući u vidu da je ovo prvi put da ih je jedan ministar zdravlja primio na zvaničan sastanak i neposredno razgovarao o pitanjima od značaja za razvoj dobrovoljnog davalaštva krvi u Crnoj Gori.

Tokom sastanka predstavljeni su i rezultati ostvareni u oblasti transfuzijske djelatnosti i razvoja dobrovoljnog davalaštva krvi. U periodu od 1. januara do 1. juna 2026. godine prikupljeno je ukupno 9.000 jedinica krvi, od čega je 4.808 jedinica obezbijeđeno od dobrovoljnih davalaca, što predstavlja značajan napredak u odnosu na isti period prethodne godine, kada je registrovano 4.490 dobrovoljnih davalaca krvi.

Posebno je istaknuto da nivo davalaštva krvi u Crnoj Gori iznosi 3,5 odsto, dok su izuzetni rezultati ostvareni u promjeni strukture davalaca, pri čemu dobrovoljni davaoci učestvuju sa 48 odsto u ukupnom broju davanja krvi. U organizacionom dijelu Zavoda za transfuziju krvi u Podgorici udio dobrovoljnih davalaca iznosi 55 odsto, dok je na području koje pokriva organizacioni dio Zavoda u Nikšiću taj procenat dostigao 67 odsto, što potvrđuje kontinuiran pozitivan trend razvoja dobrovoljnog davalaštva krvi.

U odnosu na isti period 2025. godine prikupljeno je 365 jedinica krvi više, a dodatni iskorak ostvaren je puštanjem u rad organizacionog dijela Meljine u septembru 2025. godine, gdje je do 1. juna ove godine prikupljeno 497 jedinica krvi.

Sagovornici su se osvrnuli i na brojne aktivnosti realizovane tokom prethodnog perioda, među kojima su kampanje za promociju dobrovoljnog davalaštva krvi, obilježavanje Svjetskog dana dobrovoljnih davalaca krvi, saradnja sa društveno odgovornim kompanijama i institucijama, uvođenje transfuziomobila, kao i inovativni projekti usmjereni na unapređenje iskustva davalaca krvi.

Posebno su istaknuti rezultati kampanje „Jedna dobra odluka – tri nova osmjeha“, koja je započela 1. aprila 2026. godine, kao i pripreme za nastavak tradicionalne ljetnje kampanje „Da srce nastavi da kuca – daruj krv prije mora, pijeska i sunca“, čiji je cilj obezbjeđivanje stabilnih zaliha krvi tokom ljetnjih mjeseci. U okviru kampanje nastavlja se promocija maskote „Iskra“, koja je postala prepoznatljiv simbol dobrovoljnog davalaštva krvi.

Ministar Šimun zahvalio je svim dobrovoljnim davaocima krvi, organizacijama, institucijama i privrednim subjektima koji svojim djelovanjem doprinose jačanju kulture dobrovoljnog davanja krvi, naglasivši da će Ministarstvo zdravlja nastaviti da pruža podršku inicijativama koje imaju za cilj unapređenje zdravstvenog sistema i spasavanje ljudskih života.

Sastanku su prisustvovale i državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja dr Milena Ćojić, v.d. generalne direktorice Direktorata za zdravstvenu zaštitu i regulisane profesije Ljiljana Vujsić i v.d. generalne direktorice Direktorata za normativne poslove Biljana Nedović.

Programska šema

08:55 09:00
5 MIN XEMISIJA
09:00 09:05
INFOINFORMATIVA
09:05 11:00
SREĆAN DANEMISIJA
11:00 11:05
INFOINFORMATIVA
11:05 12:00
BAHAR 1SERIJA
12:00 13:00
E GLAMEMISIJA

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.