Nedovoljno planinarskih vodiča i spasilaca na crnogorskim plažama

S obzirom da smo poznati kao planinska turistička destinacija, Crna Gora nema dovoljno planinarskih vodiča, iako je Planinarski savez u prethodne dvije godine licencirao oko pedesetak njih - kazao je predsjednik tog saveza Božidar Janketić za RTCG.
S druge strane, rukovodilac Službe za kontrolu morskog dobra, Srđan Radić, navodi da na nivou šest primorskih opština 60 odsto pozicija ima spasioce.
Janketić poručuje da nema dovoljno sertifikovanih planinarskih vodiča u našoj zemlji.
- S obzirom da smo poznati kao planinska turistička destinacija, ali u prethodne dvije godine Planinarski savez je licencirao oko 40 do 50 planinskih vodiča, tako da mi idemo zvanično u tom pravcu. Ali pitanje planinskog vodiča ne treba samo da se tiče Planinarskog saveza, već i države, prije svega Ministarstva turizma i Ministarstva sporta, jer kroz Zakon o sportu mi prepoznajemo tu licencu planinskog vodiča - istakao je Janketić.
Dodao je da imamo i vodiče koji su svoje sertifikate stekli u zemljama u regionu, kao što su Bosna i Hercegovina i Sjeverna Makedonija.
- Međutim, naši zakoni ne prepoznaju te licence, tako da je to definitivno pitanje na državnom nivou koje se treba definisati. Ono što jeste da Planinarski savez radi na tome je i da će svake godine biti obuka za planinske vodiče kroz planinarske klubove u zemlji, tako da mi definitivno idemo u tom pravcu - kazao je Janketić.
Kada je riječ o primorju i broju spasilaca, Radić kaže da je utvrđeno da na nivou šest primorskih opština procentualno otprilike 60 odsto pozicija ima spasioce, dok 40 odsto nema.
- Bolja je situacija u odnosu na prošle godine, ali mi kao javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom nijesmo zadovoljni tim procentom, jer uvijek može bolje - naglašava on.
Ističe da su ljudski životi neprocjenjivi i dodaje da se polaganje ispita i obuka za licencu spasioca na vodi vrši preko Crvenog krsta.
- Ono što mogu da kažem je da polaganje preko Crvenog krsta je javno i u svim medijima imamo kada se polažu testovi za spasioca. Nekada se davno test za spasioca lagano polagao, a nama iz Javnog preduzeća je drago zato što je taj nivo polaganja podignut na viši stepen, tako da u suštini mi ćemo kontrolisati poštovanje ovih propisa. Ko ne bude imao spasioca, biće mu upućena opomena pred raskid ugovora i ukoliko u najkraćem roku ne budu imali organizovanu službu, sa njima će biti ugovor raskinut - kazao je on.
Radić apeluje na sve zakupce plaža da urede svoja kupališta u skladu sa uslovima.
- U julu i avgustu broj spasilaca treba da bude dvostruko veći - zaključuje Radić.